Skip to content

Webinar 31. oktober: I&M

Vi fortsetter å dele erfaring fra norsk industri i forbindelse med jubileumsåret vårt. Etterfulgt av avdeling for Prosess, strategi og ledelse (PSL), går stafettpinnen nå videre til avdeling for Inspeksjon og materialteknologi (I&M).

 

Inspeksjon og integritetsstyring 
Inspeksjon av rør, tanker og beholdere (såkalt statisk utstyr) er viktig for å ha kontroll på integriteten og risikoen i et prosessanlegg. Inspeksjonsprogrammene er basert på en RBI-analyse som sørger for at utstyr med høyest risiko blir inspisert først, mens utstyr med lav risiko får liten eller ingen prioritet. Inspeksjonsressursene kan dermed brukes der det er viktigst for å unngå lekkasjer. RBI står for risikobasert inspeksjon og er en velkjent analysemetode innenfor olje og gass.

I tillegg til resultater og funn fra inspeksjoner, er også andre datakilder viktige å ta med seg inn i evalueringen av integriteten i et anlegg. Dette kan være sanntidsmålinger av prosessdata (temperatur, duggpunkt, CO2, salt, pH, osv.) og korrosjonsdata (prober, kuponger, korrosjonsinhibitor, osv.), samt lab-prøver.  

Dette vil generere en enorm mengde data som kan være utfordrende å evaluere når en skal gjøre opp årlig status av anleggets integritet. Hvor har man kontroll og hvilket system må man fokusere mer på? Hva er total risiko når man sammenstiller resultater fra innvendige og utvendige inspeksjoner? Hvordan kan man visualisere risikoområder enklest mulig til ledelsen, samtidig som man også kan vise detaljert informasjon til integritetsingeniøren? 

Er du integritetsansvarlig eller ansvarlig for drift, vedlikehold, inspeksjon, statisk utstyr, HMS? Kanskje du bare er nysgjerrig på hva våre ingeniører kan bidra med? Da er dette webinaret noe for deg.

Videre kan du lese litt mer om hva du kan forvente denne halvtimen.
Meld deg på så sees vi den 31. oktober!

Våre ingeniører i I&M avdelingen jobber mye innen olje og gass, og vil her ta med seg erfaringer innen RBI og optimaliseringsprosesser der en nyttiggjør seg alle data systematisk for å få bedre oversikt over anleggets status. Det handler om å bygge et system med strukturerte data som lettere kan knyttes sammen og visualiseres i dashboard og 3D modeller. 

I dette webinaret møter du Andrea Bae-Svenvik og Øystein Sævik som vil dele erfaringer og hvordan de jobber med inspeksjon og integritetsstyring innen olje og gass.

Når
Fredag 31
. oktober 2025
Kl. 09:00-09:30. 

Webinaret fører til at du forhåpentligvis sitter igjen med:

  •  
  • God datastruktur gir bedre integritetsstyring  
  • Hvordan utnytte all tilgjengelig informasjon fra inspeksjon og målinger?
  • Hvordan kan strukturering av data bidra til økt sikkerhet?
  • Kategorisering av inspeksjonsresultater bidrar til å synliggjøre tilstanden, og gir bedre visualisering i Dashboard og 3D modeller 

Webinaret vil foregå på norsk



Webinaret egner seg for ledere eller ansvarlige innen drift, vedlikehold, inspeksjon, integritet, statisk utstyr og HMS.

 

Litt om våre webinarholdere:

 

Øystein Sævik Maintech2-kopi       
Øystein Sævik

Øystein har 20 års erfaring med korrosjon og inspeksjonsstyring i olje og gass industrien i Norge. Han er utdannet ved Materialteknologi og elektrokjemi ved NTNU, og har en PhD innen korrosjon på aluminium (2005). Øystein har også jobbet 3 år i Petroleumstilsynet i avdeling for Konstruksjonssikkerhet. Han kom til oss i Maintech i 2008, og har hovedsakelig jobbet med korrosjon og korrosjonsstyring, risikobasert inspeksjonsanalyser av rørledninger, rør og statisk utstyr, samt design av katodisk beskyttelse og vurdering av materialvalg i ulike prosessanlegg.

 

Andrea Svenvik
Andrea Bae-Svenvik

Andrea er opprinnelig utdannet kokk og tok fagbrev i 2008. Deretter ønsket hun å gå nye veier, og utdannet seg som kjemiingeniør fra HiST og har jobbet hos oss i Maintech siden hun var nyutdannet i 2014.
Hun har siden oppstarten jobbet som inspektør og jobbplanlegger hos Shell, og fra 2022 ble hun også inspektør offshore på Draugen for OKEA. Andrea har i tillegg driftinspektør NS15 nivå 2, fra 2022.

 

 


Bli med!

I&M-avdelinga i Maintech, ønsker deg velkommen til webinar 31. oktober kl. 09.00.

I&M avdelingen 2025

 

Her kan du legge inn mer tekst som forteller innholdet ditt under sitatet